Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
TR EN AR

Donuk Omuz

“Donuk Omuz’’ yangı ile kısalan ve kalınlaşan eklem kapsülüyle eklem hacminin daralması ve omuz hareketlerinin ileri derecede kısıtlanması sözkonusudur. Donuk omuzu, omuz hareketlerini kısıtlayan diğer hastalıklardan ayıran hastanın omuz pasif hareketlerinin de kısıtlanmasıdır.

Doktor da eli ile hastanın omzunu hareket ettirmek istediğinde bir direnç ve sertlikle karşılaşır ve hareket ettiremez. Genelde beraberinde ağrı da olabilmektedir. Diabet, tiroid hormonu azlığı veya fazlalığı, Parkinson, kalp hastalıkları riski arttırmaktadır.

Hareket kısıtlılığı ön planda olsa da başlangıçta ileri derecede ağrı da mevcutur. Tedavide önce fizik tedavi uygulanarak hem hareketler açılmaya, hem de ağrı giderilmeye çalışılır. Eğer fizik tedavi uygulamaları ile belli bir fayda sağlanamazsa lokal kortizon enjeksiyonları, anestezi altında manipülasyon (hareketleri açıcı zorlama) ve artroskopik gevşetme uygulanabilir.

Cerrahi tedavide artroskopi ile omuz eklemi kapsülü kesilerek gevşetilir ve hareketler açılmaya çalışılır. Ancak hasta tedavinin oldukça uzun sürebileceğini bilmeli ve kendini buna hazırlamalıdır.

Neslihan Aksu - DoktorTakvimi.com