Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
TR EN AR RU

Tenisçi Dirseği (Lateral Epikondilit)

Dirseğin dış yan kısmında ağrı vardır. En sık dirsek ağrısı nedenidir. Tekrarlayıcı bazı dirsek ve önkol hareketlerini yapma sonucu dirseğin dış tarafında ağrı oluşur. Bu bölge ele ve el bileğine giden tendonların kemiğe yapıştığı yerdir ve aşırı yüklenme sonucu önce ödem meydana gelir.

Yüklenme zaman içerisinde sık sık tekrar ederse tendon dokusunda bozulma ve yırtıklar oluşur. Hastalar bazı el bileği hareketlerinde dirsekte aşırı ağrı hissederler. İstirahat, soğuk uygulama, ağrı kesiciler ve bandaj uygulanabilir. Devam eden şikayetlerde lokal kortizon enjeksiyonu yapılabilir. Son yıllarda uygulanan bir başka yöntemde trombositten zengin plazma enjeksiyonlarıdır.

Bu teknikte hastanın bir miktar kanı santrifüj edilerek kandaki iyileşme faktörleri daha yoğun bir şekilde ayrılır ve iyileşmesi beklenen bölgeye lokal olarak bu yoğun iyileşme faktörleri enjekte edilir. Şikayetler gerilemiyorsa cerrahi tedavi önerilmektedir. Cerrahide bozulan tendon dokusu çıkartılır. Bir süre bazı hareketler yasaklanır.

Neslihan Aksu - DoktorTakvimi.com