Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
TR EN AR RU

Çıkıklar

Omuz vücudun en sık çıkan eklemidir. Düz bir eklem yuvasının tamamen yumuşak dokular tarafından desteklenmesi diğer eklemlere göre daha sık çıkık oluşmasının nedenidir. Genel eklem gevşekliğine (laksitesine) bağlı çıkıklar oluşsa da en sık neden (düşmeler veya ters bir hareketle omzun zorlanması) gibi travmalara bağlıdır.

Omuzun ters bir pozisyonda zorlanması yuvarlar olan kol kemiğinin baş kısmını, sığ olan yuvadan çıkarır ki bu hastanın şiddetli ağrı duymasına ve omzunu hareket ettirememesine neden olur. Genelde acil poliklinikte anestezi altında omuz eklemi yerine konur ve tespit yapılır.

Ancak çıkık esnasında omuzdaki bağlar, eklem kapsülü yırtılır, kemik dokuda da kırıklar veya birden fazla çıkıklarda aşınma oluşur. Omuz ekleminde bir kez çıkık oluşunca yırtılan eklem kapsülünün kendiliğinden iyileşme özelliği olmadığı için eklem ilk çıkıktan sonra daha kolay bir zorlanma ile çıkar. Sonraları zorlanma olmadan günlük hareketler sırasında dahi eklemde kolay çıkıklar oluşur. Kolay çıkan omuz eklemini hasta kendisi yerine oturtmaya başlar bu hastaya erken dönemde ağrı vermese de zamanla oluşan her çıkık, omuz ekleminin kıkırdağı ve kemiğinde aşınmaya neden olur ve eklemin dejeneratif artritine ( kireçlenmesine) neden olabilir.

İhmal edilen tekrarlayan omuz çıkıklarının cerrahi tedavisi daha teferruatlı ameliyatlar gerektirir. Bu hastalarda açık cerrahi girişim daha iyi sonuç verebilir. Hastalar genelde tekrarlayıcı çıkıklardan, omuzda ağrıdan, çıkma hissinden veya güvensizlikten yakınırlar. Hastalar çıkık korkusu yaşamamak için kol ve omzu kullanarak yaptıkları sporları yapmaktan çekinebilirler. Böyle durumlarda başlangıçta fizik tedavi uygulansa da birçok hastaya cerrahi girişim gerekir.

Cerrahide amaç bozulan yapıları (yırtık eklem kapsülünü dikerek) tekrar eski haline getirmektir. Artroskopik (kapalı) veya açık ameliyat yapılabilir. Ancak çok gecikmiş ve birçok kez çıkmış omuzlarda kemik yapıda aşırı aşınma varsa açık girişim daha iyi sonuçlar vermektedir. Birkaç kez çıkığı olmuş hastalarda artroskopik cerrahi sonuçları açık cerrahi kadar başarılıdır.

Kemik yüzeylerde aşırı aşınma ve kemik kaybı olan hastalarda, başka bölgeden alınan kemik ile bu bölge tamir edilebilir. Ameliyat sonrası hasta birçok yönden günlük yaşama dönebilmekte, sadece bazı hareketler 6 hafta yasaklanmaktadır. Spora dönüş zamanı ise genelde 4-6 ayı bulmaktadır.

Neslihan Aksu - DoktorTakvimi.com