Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
TR EN AR RU

Kırıklar

Omuz kırıkları genelde kol açıkken el üzerine düşme ile oluşmaktadır. Bu bölgede kemik yapı diğer bölgelere nazaran daha zayıf olduğundan genelde parçalı kırıklara sık rastlanmaktadır. Bir başka önemli nokta ise yaşlı, osteoporozu olan kimselerde travmaya oldukça duyarlı bir bölge olmasıdır.

Genelde kaymamış (yer değiştirmemiş veya çok az yer değiştirmiş) kırıklarda basit bir omuz kol askısı ile haftalık röntgen kontrolleri ile başarılı olarak tedavi edilebilmektedirler. Ancak kaymış kırıklarda hem kırığın kaynaması, hem de düzgün pozisyona gelmesi için cerrahi tedavi uygulanmaktadır. Cerrahi tedavide ya kırık parçaları eski durumlarına getirilerek çeşitli implant materyelleri ile (plak-vida, çivi..) tespit edilmekte, ya da kırığın eklem parçası çıkartılarak protez uygulanmaktadır.

Genç ve orta yaşlı hastalarda protez, çok özel durumlar haricinde, tedavi seçeneği değildir. Yaşlı, çok parçalı ve osteoporotik hastaların kırığında (kırığın yerinden kayması ve kaynamaması gibi) bir çok komplikasyondan kaçınmak amacı ile protez uygulaması yapılabilmektedir.

Neslihan Aksu - DoktorTakvimi.com