Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
TR EN AR RU

Total Omuz Protezi

Omuz eklemi kıkırdak harabiyetinde uygulanan bir girişimdir. Bozulmuş eklem kıkırdak yüzeyinin çıkarılarak, yerine yapay hareketli bir metal yüzey yerleştirme ameliyatıdır. Aşırı yüklenme, romatizmal hastalıklar, instabilite ve geçirilmiş kırık sekelleri nedenler arasında sayılabilir.

Hastalarda omuz ağrısı ve hareket kısıtlılığı görülmektedir. Ayrıca hareketler sırasında omuzda takılma olması ve ses gelmesi de olabilmektedir. Ağrı zaman içerisinde artmakta ve geceleri de ağrılı durumlar söz konusu olabilmektedir. Tedavi tamamen hastanın şikayetlerine ve özelliklerine göre planlanmaktadır. Başlangıçta ağrı kesici ilaçlar, egzersiz ve fizik tedavi yararlı olabilmektedir. İlerlemiş olgularda, ağrı da çok şiddetli ise cerrahi tedavi uygulanmaktadır. Cerrahide bozulmuş olan eklem çıkartılmakta ve yapay eklem (protez) konmaktadır. Böylece hastaların ağrıları geçmekte, hem de fonksiyonları artmaktadır.

Son yıllarda rotator manşetin tamir edilemeyecek kadar geniş yırtıkları ile beraber eklem kıkırdağının bozulduğu durumlarda ters Protez (Reverse protez) uygulamaları yapılmaktadır. Daha çok ileri yaşlar için uygulanan bu yöntemde hastaların omuz fonksiyonlarında önemli artışlar görülmektedir.

Neslihan Aksu - DoktorTakvimi.com