Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
TR EN AR RU

Total Kalça Protezi

Total diz protezi, ileri derecede ve yaygın olarak kırkırdakları bozulmuş olan dizlerde uygulanan bir cerrahi tedavi yöntemi olup, diğer bütün tedavi seçeneklerinden sonra düşünülmektedir. Kıkırdaktaki harabiyeti dizde ciddi ağrı, şekil bozukluğu ve hareket kısıtlılığına neden olabilir.

Bu uygulamada diz ekleminde bozulmuş olan eklem yüzleri çıkartılarak eklem yüzeyleri metal alaşım ve polietilen (plastik türevi) protezlerle kaplanmaktadır. Böylece ağrı geçmekte ve hareket kısıtlılığı azalmaktadır. İstisna hastalar dışında, genelde ileri yaş hastalarda uygulanmaktadır. Romatolojik hastalıklar, geçirilmiş eklem içi kırıklar, travmalar sonrası diz protezi uygulanmakta ise de, en sık neden osteoartrittir.

Total diz protezi uygulamasında bozulan kıkırdak yüzey çıkartılmakta ve metal alaşım – polietilen protez ile yeni eklem yüzeyleri kaplanarak hareketli yapay eklem oluşturulur. Böylece hastanın ağrısı geçmekte ve hareket yeteneği artmaktadır. Total diz protezi cerrahisi ciddi bir girişim olup ameliyat sonrası 3-5 gün hastanede kalmayı gerektirmektedir.

Genel anestezi açısından riskli olan hastalarda spinal ve epidural anestezi (lokal anestezi) uygulanabilir. Ameliyat sonrası erken dönemde rehabilitasyona başlanır ve hastalar yürüteç veya koltuk değneği ile yürütülürler. Genelde 4-6 hafta yürüteç desteğine ihtiyaç duyulur. Normal günlük hayat dönüş 2-3 ay süre almaktadır.

Neslihan Aksu - DoktorTakvimi.com