Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
TR EN AR RU

Ön Çapraz Bağ Yaralanmaları

Ön Çapraz Bağ Yaralanmaları ve Tedavisi

Diz eklemlerinde meydana gelen ve femur ile tibia kemikleri arasındaki bağlantıyı koparan rahatsızlık ön çapraz bağ yaralanması olarak adlandırılır. Dizde yoğun şekilde ağrıya ve acıya neden olan bu hastalıkta diz normal işlevini görmemeye başlar.

Dizin günlük yaşamda yeterli miktarda ve hiçbir acı çekmeden bükülebilmesi ve egzersiz yapabilmesi için femur ve tibia arasındaki bağın güçlü olması gerekiyor. Ancak bu bağ koptuğunda ya da darbe aldığında meydana gelen ön çapraz bağ yaralanması kişiye şiddetli bir acı verebilir.

Günlük yaşamını ve spor hareketlerini engeller. Bu yaralanma menisküs bölümünde ve iç yan bağlarının olduğu bölümde meydana gelebilir. Ani bir hareket sonucunda ya da bir sportif hareketi yaparken oluşabilir. Diz bölümünde 200’e yakın bağ vardır ve bir tanesi dahi hasar gördüğünde ilerlemeye devam edebilir.

Ön Çapraz Bağ Yaralanmalarının Sebepleri Nelerdir?

Dizlerde ön, arka ve yan bağlar mevcuttur. Sayısı oldukça fazla olan bu bağlarda kopma ya da yaralanma meydana geldiği takdirde kişide ortopedik bir travma meydana gelir. Ön çapraz bağ yaralanması sebepleri çeşitli faktörlere dayanır.

Yüksekten düşüldüğü zaman, ağır bir darbe alındığı zaman ve yaralanmalar meydana geldiği zaman dizin yapısal özelliği bozulur.

Çocuklarda da yetişkinlerde de yaşlılarda da farklı faktörlere bağlı olarak da bağ yaralanması meydana gelebilir. Sporcularda çok daha fazla meydana gelme olasılığı vardır. En çok ani dönme hareketinde ve dizin kayma durumunda bağ yaralanması meydana gelir.

Önde meydana gelebileceği gibi yan ve arka bağlarda da yaralanma, yırtılma ya da kopma meydana gelir. Bu durum kimde olursa olsun çok sancılı bir dönem geçirmeye başlar.

Ön Çapraz Bağ Yaralanmalarının Belirtileri Nelerdir?

Dizde bağlarda kopma ve yaralanma meydana geldiği zaman elbette uzman doktorlar tarafından teşhis konulması gerekir. Ancak kişi kendinden bu durumun meydana gelip gelmediğini anlamak için belirtileri göz önünde bulundurabilir.

Diz eklem kısmında şişlik ve ağrı meydana gelir. İçten bir kanama meydana gelir ve bu kanama zamanla enfeksiyon ya da iltihaba dönüşür.

Ani bir hareketle meydana gelen ön çapraz bağ yaralanması esnasında kişi bu bölgede bir şeylerin koptuğunu hissedebilir. Hatta şiddetli şekilde bağlar koptuğunda kopma sesi de duyulabilir. Sonrasında ise dizde şişlik oluşur. Ağrıda şiddet giderek artmaya başlar.

Günlük yaşam aktiviteleri kısıtlanmaya başlar. Ani hareketler yapılamaz ve merdiven inip çıkarken diz kısmı çok boşluk hissedilir. Kişi, dizde bir emniyetsizlik hissine kapılır. Tedavi edilmediği takdirde ise ileri seviyeye kadar ilerler ve ciddi bir hasarın oluşması an meselesi haline gelir.

Ön Çapraz Bağ Yaralanmalarında İlk Müdahale Nasıl Olmalıdır?

Genellikle futbol, voleybol ve basketbol gibi ciddi sporlar yapılırken meydana gelen bağ yaralanmasına dair ilk müdahale bilir kişiler tarafından yapılmalıdır.

Acil yardım eğitimi almış olan ve bu konuda bilgi sahibi olan kişiler tarafından yırtık oluşan bölgeye derhal buz uygulaması yapılır. Buz uygulamasından sonra elastik bir bantla sarılan bölgede geçici olarak şişkinlik ve ağrıda azalma meydana gelir.

Spor müsabakası esnasında bu durum meydana geldiği için, sporcunun ilk yardım yapılmasına rağmen geri dönmesine müsaade edilmez. Sporcu derhal tedavi alması için cerrahi yönteme yöneltilir. Kesin tanı bu şekilde konulur.

Bağlarda ne derece kopma ve yırtılma meydana geldiğini görmek için ultrason, kamera görüntüleri dikkatle incelenir. İlk yardımdan sonra sporcu dizinin üzerine ağırlık vermemeli ve derhal spor mahallini de terk etmelidir. Kesin tanı son haliyle konulana kadar koltuk değneği ya da destek alarak yürümelidir.

Ön Çapraz Bağ Yaralanmaları Nasıl Teşhis Edilir?

Ön çaprazlarda, yan ya da arka çapraz bağlarında meydana gelen yaralanmaların teşhisi uzman bir doktor tarafından yapılır. Bağın tam olarak nereden yırtıldığına dair, hangi tedavi yöntemi kullanılacağına karar vermek amacıyla MRG görüntülemesi yapılır.

Doktor tarafından fiziksel açıdan muayene yapılır ve tanı %90’ın üzerinde çıktığı takdirde bağ yırtılması ya da yaralanması olarak kabul edilir.

Bazı zamanlarda diz aşırı şiddetli bir ağrıya maruz kaldığında bağ yırtılması kendisini çok net bir şekilde gösterebilir. Ancak yine de 10 günlük sürecek tanı koruyuculuğuna da devam edilir. Tanı net bir şekilde konulduktan sonra artık hangi tedavi yönteminin kullanılması gerektiğine de karar verilir.

Röntgen çekimleri, grafikler, MRG görüntüleri detaylı bir şekilde incelendikten sonra bağların işlevleri ortaya serilir. Net bir şekilde teşhisin konması için tüm yöntemler denenir. Aksi takdirde, tek bir yönteme bağlı kalındığı zaman sonuçlar yanıltıcı gözükebilir.

Ön Çapraz Bağ Yaralanmalarında Fizik Tedavi Nasıl Yapılır?

Ön çaprazda ya da yan ve arka çapraz bağlarda meydana gelen yaralanmalara ameliyata gerek kalmadan da veda edilebilir. Ancak çok hafif olduğu takdirde, fiziksel tedavi ile bu durumdan kurtulabilirsiniz.

Doktor gözetimi altında yapılan ve tamamen büyük bir dikkatle yapılan fizik tedavide özel egzersiz hareketleri kullanılıyor

Fiziksel tedavi sonucunda en azından bölgede oluşan şişkinlik ve ağrıları en aza indirme ve hastayı rahatlatma amacı vardır.

Her yaşta meydana gelme olasılığı olan bağ yırtılmalarının önüne düzenli egzersizlerle geçilebilir. Ancak geçilemediği takdirde, derhal uzman doktoran yardım alınmalı ve ön çapraz bağ yaralanması tedavilerine başlanmalıdır.

Neslihan Aksu - DoktorTakvimi.com