Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
TR EN AR

Ön Çapraz Bağ Yaralanmaları

Ön çapraz bağ diz ekleminin içinde yer alıp, tibianın(kaval kemiği) öne doğru kaymasına engel olur. Yaralanma mekanizması gerilme, dönme veya diz ekleminin zorlanması sonucu olabilir. Yaralandığında diz ekleminin stabilitesi azalır ve sportif aktivitelerde kısıtlama olur.

Yaralanmanın şiddetine göre kısmi veya tam yırtık gelişebilir. Tam yırtık olduğunda bu yırtık kendiliğinden iyileşmez. Bazı durumlarda fiziksel ve sportif aktivite azaltılarak rehabilitasyonla tedavi edilebilse de, genellikle cerrahi tedaviye ihtiyaç duyulur. Cerrahide yapılan işlem ise patellar tendon veya diz çevresindeki bazı tendonlar kullanılarak yeni bir ön çapraz bağ oluşturulmasıdır.

Ön çapraz bağ yaralanmasının belirtileri, travma ile başlayan ve devam eden ağrı, dizde hemen oluşan (24 saat içinde artan) şişlik, dizin üzerine basamama, güvensizlik hissi, dizde gerginlik hissi olabilmektedir.

Ön çapraz bağ yaralanmaları genelde Artroskopik Cerrahi seklinde karşımıza çıkmaktadır. Koşma, zıplama, aniden dönme, aniden durma veya çarpışarak dizin dönmesi, zorlanması bağın kopmasına neden olabilir.
İyi ve özenli bir tedavi ile birçok hasta ön çapraz bağ yaralanması sonrası eski aktivite seviyesine gelebilir. Çok hafif olan yaralanmalar veya kısmi yırtıklar iyi bir rehabilitasyon ile ameliyatsız tedavi edilebilirler.

Ciddi yaralanmalarda genelde cerrahiye ihtiyaç duyulur ve kopan bağın yerine yeni bir bağ rekonstrüksiyonu yapılır. Bugünkü bilgilerimizle artık ön çapraz bağların anatomik olarak tedavisi çok önemlidir ve hastanın yapısına göre çift demet veya tek demet anatomik onarımlar yapılmaktadır.

Genelde diz çevresindeki tendonlar greft olarak kullanılır ve ameliyat sonrası hastanın basmasına ve 20 gün sonra bisiklet ve araba kullanmasına izin verilir. Sıkı bir rehabilitasyon sonrasında spora dönüş 6 aydan daha uzun bir süre alabilir.

Neslihan Aksu - DoktorTakvimi.com