Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
TR EN AR

Menisküs Yırtığı

Menisküsler diz eklemi içinde uyluk ve kaval kemiği arasında yer alan, iç ve dış yanda bulunan yarımay şeklinde kıkırdak yapılardır. En önemli özellikleri diz eklemine gelen yükleri dağıtmalarıdır. Dizin travmaları ile yırtıklar görülebilmekte ve en sık neden de Artroskopik Cerrahi olmaktadır.

Küçük bir bölümü damarlanmakta olduğundan yırtığın kendiliğinden iyileşme ihtimali düşüktür. Çeşitli tiplerde yırtıklar görülebilmekte ve dizde rahatsızlık ve ağrı, kilitlenme şikayetleri ortaya çıkabilmektedir. Özellikle dizin bükülüp açılmasını gerektiren hareketlerde şikayetler artmaktadır. Yırtık olan bölüm zaman içerisinde komşu eklem kıkırdağında hasara yol açabilmektedir.

Çok küçük yırtıklarda her zaman cerrahi gerekmeyebilir. Ciddi yırtıklarda hastanın yaşı, yırtığın tipi ve yerine göre yırtık bölümün çıkartılması veya tamir edilmesi gerekebilmektedir. Her iki uygulama da artroskopi ile birkaç küçük kesiden yapılmaktadır.

Ameliyat sonrası rehabilitasyon ve spora dönüş de cerrahi uygulamanın hangisi olduğuna göre değişmektedir. Yırtık olan kısım çıkarılmış ise rehabilitasyon daha hızlı olmakta ve 4-6 hafta içinde sportif aktivitelere dönüş mümkün olabilmektedir. Eğer tamir yapılmışsa ilk 1 ay belli kısıtlamalar olacaktır ve spora dönüş 3-4 ayı bulabilmektedir.

Neslihan Aksu - DoktorTakvimi.com