Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
TR EN AR RU

Menisküs Yırtığı

Menisküs Yırtığı Nedir?

Diz bölgesinde meydana gelen ve dizin bükülmesini engelleyen rahatsızlık menisküs yırtığı olarak adlandırılır. Ani bir hareket sonucunda ya da diz kapağının aniden kayıp yerine gelmesi sonucunda oluşan bir rahatsızlıktır.

Diz bölgesinde bulunan kemiklerin aşınmasına ve yıpranmasına karşı koruyucu bir görev üstlenen menisküs, bir darbe veya yaralanma sonucunda menisküs yırtığı şeklini alabilir. Oldukça sancılı bir durum olan bu yırtık, ameliyatla ortadan kaldırılabilir.

Menisküs Yırtığı Neden Olur?

Genellikle futbol tarzında aktiviteler yapılırken meydana gelen yırtık, bağların kopması olarak bilinir. Voleybol ve basketbol gibi daha çok top peşinde koşulan sportif aktiviteler esnasında, kişi farkına varmadan diz kapağı sağ ya da sol tarafa doğru döner ya da kayar.

Diz kapağı yeniden yerine gelebilir ancak bu saniyelik olay, kemik ve kıkırdak yapısını koruyan menisküs zarının yırtılmasına neden olur. Daha çok sportif aktiviteler yaparken meydana gelen bu rahatsızlık, yaş ilerlemesine bağlı olarak ve kemiklerin ve kıkırdak yapısının dejenere olması durumunda da meydana gelebilir.

Menisküs Yırtığı Nasıl Önlenir?

Aniden meydana gelen diz rahatsızlıklarından biri olan menisküs yırtığı, refleksiftir. Önlenmesi en zor olan kemik ve kıkırdak rahatsızlıklarından birisidir. Çok ani bir hareket esnasında meydana gelebilir. Meydana gelmemesi için, gerekli tüm önlemlerin alınması gerekir.

Diz kısımları sportif aktivitelere başlamadan önce sıkıca sarılmalı ya da dizlik kullanılmalıdır. Isınma hareketleri yapmadan kesinlikle ağır egzersiz hareketlerine geçiş yapılmamalıdır. Aynı zamanda düzenli olarak egzersiz yaparak bu bölümdeki kaslar güçlendirilmelidir.

Menisküs Yırtığı Nasıl Teşhis Edilir?

Dizde meydana gelen yırtıklığın teşhisi alanında uzman bir doktor tarafından yapılır. Belirtiler göz önünde bulundurularak ve bazı fiziksel hareketler sonucunda şişme ve enfeksiyona bakılarak teşhis konulabilir.

Menisküs Nasıl Geçer?

Dizde meydana gelen menisküs yırtığı, çok şiddetli ağrı ve kısıtlamalara neden olsa da ameliyat gerektirmeyen bir rahatsızlıktır. Tedavi süreci, uzman doktorun tavsiye ettiği antiinflamatuar ilaçlar kullanılarak başlar.

Bu ilaçların düzenli kullanımı sonucunda ağrıların ve şişkinliğin zamanla azaldığını görebilirsiniz. Ancak eğer durum sanıldığından daha ileri seviyeye geldiyse ve artık ilaç tedavisine yanıt alınamıyorsa, artrokopik onarım sürecine geçilebilir.

Ucunda ışıkların ve kamera sisteminin yer aldığı operasyon ürünleriyle, diz bölgesinde küçük delikler açılır ve kapalı ameliyatla bu yırtık onarılabilir.

Menisküs Nasıl Tedavi Edilir?

İlk seviyelerde olduğu takdirde ilaç tedavisi ile geçmesi mümkün olan yırtığın, ileri seviyeye geçtiği durumlarda kapalı ameliyat yöntemiyle geçmesi mümkündür.

Menisküs Belirtileri ve Tipleri Nelerdir?

Bu hastalığın en belirgin belirtisi bacağı bükmekte zorlanma ve dizde meydana gelen şiddetli ağrıdır. Bu ağrı günlük yaşam hareketlerini kısıtlayacak kadar şiddetli olmaya başlayabilir.

Bu yırtıkla mücadele eden kişilerde yürüme ve koşma eylemlerinde de sıkıntı çıkmaya başlar. Dizde şişme ve hatta enfeksiyon oluşumu meydana gelir.

Menisküs Yırtığı Sık Sorulan Sorular

Menisküs Yırtığı Kendi Kendine Geçer Mi?

Dizde meydana gelen bu yırtık, hiçbir müdahale edilmediği takdirde kendi kendine geçen bir rahatsızlık değildir. Zaman zaman ağrısı ve şişkinliği kendini belli etmediğinde, kişiler hastalığın geçtiğini düşünebilirler ancak bu düşünce tamamen yanlış bir düşüncedir.

Menisküs Yırtığı Nerelere Ağrı Yapar?

Menisküs, diz bölgesindeki kemik ve kıkırdak yapısını koruyan bir kısımdır. Bu kısım yırtıldığı zaman diz bölgesi başta olmak üzere tüm bacak ağrıdan nasibini alır.

Tüm bacakta şiddetli bir ağrı başlar ve şahıs yürümekte ve koşmakta zorlanacağı gibi, dizini bükmekte de zorlanır.

Menisküs Olduğunu Nasıl Anlarız?

Futbol, voleybol, basketbol gibi spor aktiviteleri esnasında ani bir hareket sonucunda bu rahatsızlığın meydana gelmesi daha fazla mümkündür.

Şiddetli ağrı ve şişme sonucunda bu bölgede yırtık meydana geldiği kolaylıkla anlaşılabilir. Ancak elbette uzman bir doktordan yardım almak gerekir.

Menisküs Ameliyatsız İyileşir Mi?

Menisküste meydana gelen yırtık, ameliyata gerek kalmadan, ilaç tedavisi ve fizik tedavisi ile geçebilir. Ancak yırtık ileri seviyeye ulaştığında ve bölgede şiddetli ağrı, şişkinlik ve enfeksiyon arttığı takdirde, kapalı ameliyat zorunlu hale gelir.

Menisküs Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Ne Kadardır?

Ameliyat sonrasında iyileşme süresi yaklaşık olarak 4 ile 6 hafta arasında değişiyor. Kişinin beslenme düzenine ve güçlü bağışıklık ve kas sistemine bağlı olarak bu süre daha da kısalabilir.

Menisküs Yırtığına Buz Tedavisi Nasıl Yapılır?

İlk meydana geldiği andan itibaren bu rahatsızlık için buz tedavisi uygulanabilir. Buz direkt olarak bölgeye temas ettirilmemelidir. Buz jeller bu alanda en uygun olan ürünlerdir.

Menisküs Yırtılmasına Hangi Bitki İyi Gelir?

Menisküste meydana gelen ağrının ve yanık hissinin azaltılması için papatya çayı tüketilmelidir. Çok sıcak olmamak şartıyla tüketilen papatya çayı, bu bölgedeki ağrının en aza inmesinde yardımcı olur.

Menisküs Yırtığına Sıcak Mı İyi Gelir Soğuk mu?

Menisküste meydana gelen yırtık sonrasında zaman zaman şişmeler ve şiddetli ağrı meydana gelir. Bu durumda ağrının şiddetini azaltmak için soğuk kompres yapılır.

Buz jeller kullanılarak ya da buz küpleri bir beze sarılarak bölgeye tampon hareketlerle baskı yapılabilir. Ancak çok uzun süre buzun bölgede kalmamasına dikkat edilmelidir.

Menisküs Yırtığı Olan Spor Yapabilir Mi?

Daha çok spor yaparken meydana gelen menisküs yırtığı olan kişiler, şiddetli ağrı ve şişmeden ötürü spor yapamaz ve ağır hareketlere yer veremezler.

Neslihan Aksu - DoktorTakvimi.com