Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
TR EN AR RU

Tendon Kalsifikasyonları

Normalde kanda çözünmüş olarak bulunan kalsiyum vücutta yapısı bozulan dokulara gelip buralarda depolanabilmektedir. Tendon kalsifikasyonlarından kastedilen rotator manşet tendonlarında kalsiyumun (hidroksiapatit) depolanmasıdır. Supraspinatus en sık etkilenen tendondur.

Çekilen grafilerde normalde olmaması gereken yerde beyaz kalsiyum görüntüsü verebilir. Genelde bir travma sonrası, ya da tendonların yangısı (tendinit) sonrası oluşabilmektedir.

Klinik olarak üç evre izlenir:

Kalsifikasyon öncesi evre
Kalsifik evre
Kalsifikasyon sonrası evre
Kalsifik evre formasyon, dinlenme ve rezorptif faz olmak üzere üç faza ayrılır. Hastalar çoğunlukla kolun dış kısmında hissedilen şiddetli ağrı ile seyreden rezorptif fazda hekime başvurur. Kolun bazı hareketlerinde ağrı duyulur. Bazı hastalarda ağrı çok şiddetlidir.

Çekilen röntgende kalsiyum depolarının görülmesi ile tanı konur. Kalsifikasyonlar radyografi ile belirlenebilir, ultrasonografi deneyimli ellerde daha duyarlı bir yöntemdir. Manyetik rezonans %95 doğruluk oranına sahip olmasına karşın tanıda gerekli değildir.

Soğuk uygulama, ağrı kesici ve ödem giderici ilaçların yanı sıra akut dönemde ağrıyı yapan hareketlerden kaçınılır. Bazı hastalarda zamanla kalsiyum depoları kaybolsa da, bir çok hastada ara ara ağrılı dönemlerle ortaya çıkan kronik bir omuz şikayeti devam eder.

Kronik durumlarda cerrahi olarak kalsifiye bölgenin küretajı gerekebilir. Artroskopik yapılan işlemde hastanın ameliyat sonrası şikayetleri oldukça az olmakta ve kısa sürede günlük hayatına dönebilmektedir. Artroskopik cerrahi etkinliği kanıtlanmış, kozmetik sonuçları daha iyi ve rehabilitasyonu kolay bir işlemdir. Ancak kalsifikasyonların yerinin belirlenmesi teknik olarak zordur. Açık cerrahi etkinliği yüksek diğer bir tedavi alternatifidir.

Neslihan Aksu - DoktorTakvimi.com