Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
TR EN AR RU

Ön çapraz bağ ameliyatı olmanız dans etmenize engel mi?

Prof Dr Neslihan Aksu “Ön çapraz bağ ameliyatı olmanız dans etmenize engel olamaz” dedi.

10 yıldır Anadolu Ateşi dans topluluğunun spor hekimliğini ve yaralandıklarında ameliyatları yapan Prof Dr Neslihan Aksu’nun 10 yıldır ameliyat ettiği tüm profesyonel dansçılar, ameliyat sonrası profesyonel dans hayatına dönmeyi başarmış ve dans edebilmiş.

Ameliyat sonrası dansa dönmeyi başaran bu dansçıların olduğu ameliyatlar artroskopik ön çapraz bağ, menisküs, arka çapraz bağ, Hoffa fat pad sendromu, semptomatik medial plika sendromu, patellofemoral çıkık ameliyatlarından oluşuyor. Prof. Dr. Neslihan Aksu dünya literatüründe diz ameliyatları sonrası dansa dönen dansçıların diz yaralanmalarını tanımlayan ve ameliyat sonrası dansa dönüş kriterlerini belirleyen artroskopik cerrahide çok tecrübeli ve başarılı bir hekim.

2017 yılında Houston Teksas’daki Dünya Dans Tıbbı ve Bilimi Konferansında ‘Profesyonel Dansçılarda Ameliyat Gerektiren Dans Yaralanmaları’ adlı konuşmasıyla bu tecrübelerini diğer hekimler ile paylaşmış ve bu sayede böyle bir hasta serisinin literatürde tek olduğunun farkına varmış. 2021 Monte Carlo’da düzenlenecek olan Uluslararası Olimpiyat Comitesi Sporda Yaralanmaları Önleme Konferansında tam olarak 5 çalışması kabul edilmiş.

Prof Dr Neslihan Aksu Uluslararası Olimpiyat komitesi tarafından kabul edilen bu çalışmalarındaki başarısının sırrını, dansın gücüne ve Anadolu Ateşi Dans topluluğu’nun performansına inanmasından kaynaklandığını  ve Anadolu Ateşi ile 10 yıla ulaşan sevgi, emek, özveriyle olan çalışmasına bağlıyor.

Prof Dr Neslihan Aksu bu bilimsel çalışmalarıyla Anadolu Ateşi Dans topluluğu’nun Uluslararası Olimpiyat Sporları Konferansında bilimsel kulvarda profesyonel sporcular arasında yerini aldığını belirtiyor. Dr Aksu Dans çok yakında olimpiyat sporları arasında yerini alacak ve Anadolu Ateşi Dans topluluğu’nun yakın gelecekte uluslararası olimpiyat sporlarına sporcu gönderebileceğini belirtti. Prof Dr Neslihan Aksu Anadolu Ateşi Dans topluluğu performansının gücünü sadece sanat alanında değil aynı zamanda bilimsel alanda da ispatlamış olduğunu vurguluyor.

İlginizi Çekebilir  Kadın Ortopedi Doktoru
Neslihan Aksu - DoktorTakvimi.com